Header image  
Tutorials: Nov 13, 2011, Shanghai, China
Main Conference: Nov 14-17, 2011, Shanghai, China
Workshops: Nov 18, 2011, Hangzhou, China
 
line decor
   Final program of ICONIP2011 and book of abstracts are available now.  
line decor
?
 
 
 

 
 
Program

Sunday, November 13

10:00 am - 12:00 pm Computational Modeling of Primary Visual Cortex,
David Cai, Shanghai Jiao Tong University (Room A)
10:00 am - 12:00 pm Learning to Rank, Hang Li, Microsoft Research Asia (Room B)
12:00 pm - 13:30 pm Lunch
1:30 pm - 3:30 pm Visual Information Processing in Retinal Neurons,
Pei-Ji Liang, Shanghai Jiao Tong University (Room A)
1:30 pm - 3:30 pm Basics and Advances in Semi-supervised Learning,
Irwin King, Chinese university of Hong Kong (Room B)
3:30 pm - 4:00 pm Coffee break
4:00 pm - 6:00 pm Data Mining-based Approach for Drug-Target Prediction,
Shanfeng Zhu, Fudan University, Hiroshi Mamitsuka, Kyoto University (Room A)
4:00 pm - 6:00 pm Semantic Analysis and Search of Twitter and Chinese Weibo,
Ming Zhou, Microsoft Research Asia (Room B)
6:30 pm - 8:00 pm Opening Reception at Majesty Plaza


Monday, November 14

8:00-8:15 Opening Ceremony
8:15-9:15 Keynote Speech (Shun-ichi Amari)
9:15-10:15 Plenary Session (Kunihiko Fukushima)
10:15-10:45 Coffee Break
10:45 - 12:00 Oral Sessions
12:00-13:30 Lunch
13:30-14:30 Plenary Session (Lei Xu)
14:30-15:30 Plenary Session (Soo-Young Lee)
15:30-16:00 Coffee Break
16:00-18:00 Oral Sessions
18:30-21:00 APNNA GB meeting at Majesty Plaza


Tuesday, November 15

8:00-9:00 Plenary Session (Aike Guo)
9:00-10:00 Plenary Session (DeLiang Wang)
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-12:00 Oral Sessions
12:00-13:30 Lunch
13:30-14:30 Plenary Session (Derong Liu)
14:30-15:30 Plenary Session (Jun Wang)
15:30-16:00 Coffee Break
16:00-18:00 Oral Sessions
19:00-21:00 Banquet at Shanghai International Conference Center (Pudong)


Wednesday, November 16

8:00-9:00 Plenary Session (Xin Yao)
9:00-10:00 Plenary Session (Nikola Kasabov)
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-12:00 Oral Sessions
12:00-13:30 Lunch
13:30-15:30 Special Forum: Emerging Technologies and Future Directions in Computational Intelligence (Organizers: James Kwok and Liqing Zhang; Speakers: Shun-ichi Amari, Kunihiko Fukushima, Soo-Young Lee,DeLiang Wang,Derong Liu, Jun Wang, Xin Yao, and Nikola Kasabov.)
15:30-17:30 Coffee Break and Poster Session


Thursday, November 17

8:00-18:00 Social Program


NOTE:

  1. The bus for participants to post-conference workshops will depart at 9:00 of Nov. 17, 2011 from Majesty Plaza, and arrive at Hangzhou around 12:00 of Nov. 17, 2011.
  2. The bus for participants who want to return to Shanghai will depart at 8:00 of Nov. 19, 2001 from Liuying Hotel in Hangzhou and arrive at Hongqiao airport in Shanghai around 11:00 and Pudong airport in Shanghai around 12:00, respectively.
  3. Each oral presentation has 15 minutes presentation including discussion.


 Download the technical program here

 Download the technical program short version here


ICONIP2011 Technical Program (Final)

Mon., Nov. 14 Opening Ceremony  Room: Banquet A Hall
08:00-8:15 Chair: Bao-liang Lu
08:15-9:15 Keynote Speech: Prof. Shun-ichi Amari, Stable and Fast Decision by Neural Networks: Fundamental Problems in Mathematical Neuroscience Room: Banquet A Hall Chair: Liqing Zhang
09:15-10:15 Plenary Talk: Prof. Kunihiko Fukushima,  Room: Banquet A Hall Chair: James Kwok
Recent Advances in the Neocognitron: Robust Recognition of Visual Patterns
13:30-14:30 Plenary Talk: Prof. Lei Xu,  Room: Banquet A Hall Chair: Akira Hirose
Automatic Model Selection During Learning: A Comparative Overview
14:30-15:30 Plenary Talk: Prof. Soo-Young Lee,  Room: Banquet A Hall Chair: Kevin Wong
Implicit Intention Recognition & Hierarchical Knowledge Development for Artificial Cognitive Systems
Tues., Nov. 15  08:00-9:00 Plenary Talk: Prof. Aike Guo,  Room: Banquet A Hall Chair: Tom Gedeon
Dopamine reveals neural circuit mechanisms of value based decision making in fruit fly’s brain
09:00-10:00 Plenary Talk: Prof. DeLiang Wang,  Room: Banquet A Hall Chair: Minho Lee
A Classification Approach to the Cocktail Party Problem
13:30-14:30 Plenary Talk: Prof. Derong Liu,  Room: Banquet A Hall Chair: Irwin King
Self-Learning Control of Nonlinear Systems based on Iterative Adaptive Dynamic Programming Approach
14:30-15:30 Plenary Talk: Prof. Jun Wang,  Room: Banquet A Hall Chair: Hongtao Lu
The State of the Art of Neurodynamic Optimization
Wed., Nov. 16 08:00-9:00 Plenary Talk: Prof. Xin Yao,  Room: Banquet A Hall Chair: Andrew Chi-Sing Leung
Evolving, Training and Designing Neural Network Ensembles
09:00-10:00 Plenary Talk: Prof. Nikola Kasabov,  Room: Banquet A Hall Chair: Noboru Ohnishi
EvoSpike: Evolving Probabilistic Spiking Neural Networks and Neuro-Genetic Systems for Spatio- and Spectro-Temporal Data Modelling and Pattern Recognition
     
Mon., Nov. 14 MMA:  Speech and Auditory Processing, Chair: Shuichi Kurogi
Room: Marseilles Hall
10:45 -11:00 Speaker Identification Using Discriminative Learning of Large Margin GMM Khalid Daoudi, Reda Jourani, Régine André-Obrecht, Driss Aboutajdine
11:00 -11:15 Preprocessing of Independent Vector Analysis Using Feed-Forward Network for Robust Speech Recognition Myungwoo Oh, Hyung-Min Park
11:15 -11:30 Perfermances Evaluation of GMM-UBM and GMM-SVM for Speaker Recognition in Realistic World Nassim Asbai, Abderrahmane Amrouche, Mohamed Debyeche
11:30 -11:45 Naive Bayesian Multistep Speaker Recognition Using Competitive Associative Nets Shuichi Kurogi,Mineishi Shota, Tsukazaki Tomohiro, Nishida Takashi
11:45 -12:00 Modular Scale-Free Function Subnetworks in Auditory Areas Sanming Song, Hongxun Yao
Mon., Nov. 14 MMB: Natural Language Processing and Intelligent Web Information Processing,    Chair: Rui-Feng Xu
Room: Sydney Hall
10:45 -11:00 Using Hybrid Kernel Method for Question Classification in CQA Shixi Fan, Xiaolong Wang, Xuan Wang, Xiaohong Yang
11:00 -11:15 News Thread Extraction based on Topical N-gram Model with a Background Distribution Zehua Yan, Fang Li
11:15 -11:30 Diversifying Question Recommendations in Community-based Question Answering Yaoyun Zhang, Xiaolong Wang, Xuan Wang, Ruifeng Xu, Buzhou Tang
11:30 -11:45 User Identification for Instant Messages Yuxin Ding, Xuejun Meng, Guangren Chai, Yan Tang
11:45 -12:00 Towards Understanding Spoken Tunisian Dialect Marwa Graja, Maher Jaoua, Lamia Hadrich Belguith
Mon., Nov. 14 MMC: Bio-Medical Data Analysis Chair: Jie Yang
Room: Leeds Hall
10:45 -11:00 Dynamic Bayesian Network Modeling of Cyanobacterial Biological Processes via Gene Clustering Nguyen Xuan Vinh, Madhu Chetty, Ross Coppel , Pramod P. Wangikar
11:00 -11:15 A Quasi-linear Approach for Microarray Missing Value Imputation Yu Cheng, Lan Wang, Jinglu Hu
11:15 -11:30 Knowledge-based Segmentation of Spine and Ribs from Bone Scintigraphy Qiang Wang, Qingqing Chang, Yu Qiao, Yuyuan Zhu, Gang Huang, Jie Yang
11:30 -11:45 Adaptive Region Growing Based on Boundary Measures Yu Qiao, Jie Yang
11:45 -12:00 Exploring Associations Between Changes in Ambient Temperature and Stroke Occurrence: Comparative Analysis Using Global and Personalised Modelling Approaches Wen Liang, Yingjie Hu, Nikola Kasabov, Valery Feigin
Mon., Nov. 14 MMD: Neural Coding and Learning Chair: Tibor Bosse
Room: Vienna Hall
10:45 -11:00 Dreaming Your Fear Away: A Computational Model for Fear Extinction Learning During Dreaming Jan Treur
11:00 -11:15 On Rationality of Decision Models Incorporating Emotion-Related Valuing and Hebbian Learning Jan Treur, Muhammad Umair
11:15 -11:30 Simple Models for Synaptic Information Integration Danke Zhang, Yuwei Cui, Yuanqing Li, Si Wu
11:30 -11:45 A Modified Multiplicative Update Algorithm for Euclidean Distance-Based Nonnegative Matrix Factorization and its Global Convergence Ryota Hibi, Norikazu Takahashi
11:45 -12:00 A Generalized Subspace Projection Approach for Sparse Representation Classification Bingxin Xu, Ping Guo
Mon., Nov. 14 MME: Brain-Realistic Models for Learning, Memory and Embodied Cognition Chair: Huajin Tang
Room: Lyon Hall
10:45 -11:00 Brain Inspired Cognitive System for Learning and Memory Huajin Tang, Weiwei Huang
11:00 -11:15 Axonal Slow Integration Induced Persistent Firing Neuron Model Ning Ning, Kaijun Yi, Kejie Huang, Luping Shi
11:15 -11:30 A Neuro-Cognitive Robot for Spatial Navigation Weiwei Huang, Huajin Tang, Jiali Yu, Chin Hiong Tan
11:30 -11:45 Associative Memory Model of Hippocampus CA3 Using Spike Response Neurons Chin Hiong Tan, Eng Yeow Cheu, Jun Hu, Qiang Yu, Huajin Tang
11:45 -12:00 Goal-oriented Behavior Generation for Visually-guided Manipulation Task Sungmoon Jeong, Yunjung Park, Hiroaki Arie, Jun Tani, Minho Lee
Mon., Nov. 14 MAA: Image Processing Chair: Yasuomi D. Sato
Room: Marseilles Hall
16:00 -16:15 A Multimodal Information Collector for Content-Based Image Retrieval System He Zhang, Mats Sjöberg, Jorma Laaksonen, Erkki Oja
16:15 -16:30 Contour-Based Large Scale Image Retrieval Rong Zhou, Liqing Zhang
16:30 -16:45 Multiview Range Image Registration Using Competitive Associative Net and Leave-One-Image-Out Cross-Validation Error Shuichi Kurogi, Tomokazu Nagi, Shoichi Yoshinaga, Hideaki Koya, Takeshi Nishida
16:45 -17:00 Airport Detection in Remote Sensing Images Based on Visual Attention Xin Wang, Bin Wang, Liming Zhang
17:00 -17:15 Learning Global and Local Features for License Plate Detection Sheng Wang, Wenjing Jia, Qiang Wu, Xiangjian He, Jie Yang
17:15 -17:30 Integrating Local Features into Discriminative Graphlets for Scene Classification Luming Zhang, Wei Bian, Mingli Song, Dacheng Tao, Xiao Liu
17:30 -17:45 Decision Tree Based Recognition of Bangla Text from Outdoor Scene Images Ranjit Ghoshal, Anandarup Roy, Tapan Kumar Bhowmik, Swapan K. Parui
17:45 -18:00 A Markov Random Field Model for Image Segmentation Based on Gestalt Laws Yuan Ren, Huixuan Tang, Hui Wei
Mon., Nov. 14 MAB: Biologically Inspired Vision and Recognition Chair: Jun Miao
Room: Sydney Hall
16:00 -16:15 Visual Reconstructed Representations for Object Recognition and Detection Yasuomi D. Sato, Yasutaka Kuriya, Christoph von der Malsburg
16:15 -16:30 Visual Cortex Inspired Junction Detection Shuzhi Sam Ge, Chengyao Shen, Hongsheng He
16:30 -16:45 Skull-Closed Autonomous Development Yuekai Wang, Xiaofeng Wu, Juyang Weng
16:45 -17:00 Analysis of The Proton Mediated Feedback Signals in The Outer Plexiform Layer of Goldfish Retina Nilton Liuji Kamiji, Masahiro Yamada, Kazunori Yamamoto, Hajime Hirasawa, Makoto Kurokawa, Shiro Usui
17:00 -17:15 Saliency Detection Based on Scale Selectivity of Human Visual System Fang Fang, Laiyun Qing, Jun Miao, Xilin Chen, Wen Gao
17:15 -17:30 A Saliency Detection Model based on Local and Global Kernel Density Estimation Huiyun Jing, Xin He, Qi Han,Xiamu Niu
17:30 -17:45 Bio-Inspired Visual Saliency Detection and Its Application on Image Retargeting Lijuan Duan, Chunpeng Wu, Haitao Qiao, Jili Gu, Jun  Miao, Laiyun Qing, Zhen Yang
17:45 -18:00 Effects of Second-Order Statistics on Independent Component Filters Andre Cavalcante, Barros Allan Kardec,Takeuchi Yoshinori, Ohnishi Noboru
Mon., Nov. 14 MAC: Kernel Methods Chair: Mehmet Gonen
Room: Leeds Hall
16:00 -16:15 Multitask Learning Using Regularized Multiple Kernel Learning Mehmet Gönen, Melih Kandemir, Samuel Kaski
16:15 -16:30 Multi-task Low-rank Metric Learning Based on Common Subspace Peipei Yang, Kaizhu Huang, Cheng-Lin Liu
16:30 -16:45 On Low-Rank Regularized Least Squares for Scalable Nonlinear Classification Zhouyu Fu, Guojun Lu, Kai-Ming Ting, Dengsheng Zhang
16:45 -17:00 Relational Extensions of Learning Vector Quantization Barbara Hammer, Frank-Michael Schleif, Xibin Zhu
17:00 -17:15 Multi-Sphere Support Vector Clustering Trung Le, Dat Tran, Phuoc Nguyen, Wanli Ma, Dharmendra Sharma
17:15 -17:30 Learning with Box Kernels Stefano Melacci, Marco Gori
17:30 -17:45 Solving Support Vector Machines Beyond Dual Programming Xun Liang
17:45 -18:00 Support Constraint Machines Gori Marco, Melacci Stefano
Mon., Nov. 14 MAD: Unsupervised Learning  and Self-Organization Chair: Kunihiko Fukushima
Room: Vienna Hall
16:00 -16:15 Neocognitron Trained by Winner-Kill-Loser with Triple Threshold Kunihiko Fukushima, Isao Hayashi, and Jasmin Léveillé
16:15 -16:30 Shape Space Estimation by SOM² Sho Yakushiji, Tetsuo Furukawa
16:30 -16:45 The Self-Organizing Map Tree (SOMT) for Nonlinear Data Causality Prediction Younjin Chung, Masahiro Takatsuka
16:45 -17:00 Simultaneous Pattern and Variable Weighting During Topological Clustering Nistor Grozavu and Younes Bennani
17:00 -17:15 A Robust Approach for Multivariate Binary Vectors Clustering and Feature Selection Mohamed Al Mashrgy, Nizar Bouguila, Khalid Daoudi
17:15 -17:30 Co-clustering under Nonnegative Matrix Tri-Factorization Lazhar Labiod, Mohamed Nadif
17:30 -17:45 A New Simultaneous Two-Levels Coclustering Algorithm for Behavioural Data-Mining Guénaël Cabanes, Younès Bennani, Dominique Fresneau
17:45 -18:00 A Dynamic Unsupervised Laterally Connected Neural Network Architecture for Integrative Pattern Discovery Asanka Fonseka, Damminda Alahakoon, Jayantha Rajapakse
Mon., Nov. 14 MAE: Neural Network Models and Applications Chair: John Sum
Room: Lyon Hall
16:00 -16:15 Self-Adjusting Feature Maps Network Chin-Teng Lin, Dong-Lin Li, Jyh-Yeong Chang
16:15 -16:30 Analysis On Wang's kWTA with Stochastic Output Nodes John Sum, Chi-sing Leung, Kevin Ho
16:30 -16:45 Method of Solving Combinatorial Optimization Problems with Stochastic Effects Takahiro Sota, Yoshihiro Hayakawa, Shigeo Sato, Koji Nakajima
16:45 -17:00 Recall Time Reduction of A Morphological Associative Memory Employing A Reverse Recall Hidetaka Harada, Tsutomu Miki
17:00 -17:15 Robust Control of Nonlinear System Using Difference Signals and Multiple Competitive Associative Nets Shuichi Kurogi, Hiroshi Yuno, Takeshi Nishida, Weicheng Huang
17:15 -17:30 An Automated System for The Analysis of The Status of Road Safety Using Neural Networks Brijesh Verma, David Stockwell
17:30 -17:45 Deep Belief Networks For Financial Prediction Bernardete Ribeiro, Noel Lopes
17:45 -18:00 An Information Theoretic Approach to Joint Approximate Diagonalization Matsuda Yoshitatsu, Yamaguchi Kazunori
Tues., Nov. 15 TMA: Computational-Intelligent Human Computer Interaction Chair: Jyh-Yeong Chang
Room: Marseilles Hall
10:30 -10:45 An EEG-Based Brain-Computer Interface for Dual Task Driving Detection Chin-Teng Lin,Yu-Kai Wang, Shi-An Chen
10:45 -11:00 A Sparse Common Spatial Pattern Algorithm for Brain-Computer Interface Li-Chen Shi, Yang Li, Rui-Hua Sun, Bao-Liang Lu
11:00 -11:15 EEG-based Motion Sickness Estimation Using Principal Component Regression Li-Wei Ko, Chun-Shu Wei, Shi-An Chen, Chin-Teng Lin
11:15 -11:30 Reading Your Mind: EEG During Reading Task Tan Vo, Tom Gedeon
11:30 -11:45 A Novel Combination of Time Phase and EEG Frequency Components for SSVEP-based BCI Jing Jin, Yu Zhang, Xingyu Wang
11:45 -12:00 Generalised Support Vector Machine for Brain-Computer Interface Trung Le, Dat Tran, Tuan Hoang, Wanli Ma, Dharmendra Sharma
Tues., Nov. 15 TMB: Human-Originated Data Analysis and Implementation Chairs: Hyeyoung Park, Sang-Woo Ban
Room: Sydney Hall
10:30 -10:45 A Robust Face Recognition through Statistical Learning of Local Features Jeongin Seo, Hyeyoung Park
10:45 -11:00 Adaptive Colour Calibration for Object Tracking under Spatially-Varying Illumination Environments Heesang Shin, Napoleon H. Reyes, Andre L. Barczak
11:00 -11:15 Expanding Konwledge Source with Ontology Alignment for Augmented Cognition Jeong-Woo Son, Seongtaek Kim, Seong-Bae Park, Yunseok Noh, Jun-Ho Go
11:15 -11:30 Nyström Approximations for Scalable Face Recognition: A Comparative Study Jeong-Min Yun, Seungjin Choi
11:30 -11:45 Development of Visualizing Earphone and Hearing Glasses for Human Augmented Cognition Byunghun Hwang, Cheol-Su Kim, Hyung-Min Park, Yun-Jung Lee, Min-Young Kim, Minho Lee
11:45 -12:00 An Online Human Activity Recognizer for Mobile Phones with Accelerometer Yuki Maruno, Kenta Cho, Yuzo Okamoto, Hisao Setoguchi, Kazushi Ikeda
Tues., Nov. 15 TMC: Clifford Algebraic Neural Networks Chair: Yasuaki Kuroe
Room: Leeds Hall
10:30 -10:45 Comparison of Complex- and Real-valued Feedforward Neural Networks in Their Generalization Ability Akira Hirose, Shotaro Yoshida
10:45 -11:00 Widely Linear Processing of Hypercomplex Signals Tohru Nitta
11:00 -11:15 An Automatic Music Transcription Based on Translation of Spectrum and Sound Path Estimation Ryota Ikeuchi, Kazushi Ikeda
11:15 -11:30 Real-Time Hand Gesture Recognition Using Complex-Valued Neural Network (CVNN) Abdul Rahman Hafiz, Md Faijul Amin, Kazuyuki Murase
11:30 -11:45 Wirtinger Calculus Based Gradient Descent and Levenberg-Marquardt Learning Algorithms in Complex-Valued Neural Networks Md. Faijul Amin, Muhammad Ilias Amin, A.Y.H. Al-Nuaimi, and Kazuyuki Murase
11:45 -12:00 Models of Hopfield-type Cliford Neural Networks and Their Energy Functions Yasuaki Kuroe, Shinpei Tanigawa,  Hitoshi Iima
Tues., Nov. 15 TMD: Multi-Agent Systems Chair: Yun Li
Room: Vienna Hall
10:30 -10:45 A Computational Agent Model for Hebbian Learning of Social Interaction Jan Treur
10:45 -11:00 The Bystander Effect: Agent-Based Simulation of People's Reaction to Norm Violation Charlotte Gerritsen
11:00 -11:15 Multi Agent Carbon Trading Incorporating Human Traits and Game Theory Long Tang, Suryani Lim, Madhu Chetty
11:15 -11:30 Q-Learning with Double Progressive Widening : Application to Robotics Nataliya Sokolovska, Olivier Teytaud, Mario Milone
11:30 -11:45 An Action Selection Method Based on Estimation of Other's Intention in Time-Varying Multi-Agent Environments Kunikazu Kobayashi, Ryu Kanehira, Takashi Kuremoto, Masanao Obayashi
11:45 -12:00 Analysis of Beliefs of Survivors of the 7/7 London Bombings Application of a Formal Model for Contagion of Mental States Tibor Bosse, Vikas Chandra, Eve Mitleton-Kelly, C. Natalie van der Wal
Tues., Nov. 15 TME: Supervised Learning Chairs: Yoshifusa Ito, Simone Fiori
Room: Lyon Hall
10:30 -10:45 Regularizer for Co-existing of Open Weight Fault and Multiplicative Weight Noise Chi-Sing Leung, John Pui-Fai Sum
10:45 -11:00 Uncertainty Measure for Selective Sampling Based on Class Probability Output Networks Ho Gyeong Kim, Rhee Man Kil, Soo-Young Lee
11:00 -11:15 A New Algorithm for Learning Mahalanobis Discriminant Functions by a Neural Network Yoshifusa Ito, Hiroyuki Izumi, Cidambi Srinivasan
11:15 -11:30 An Incremental Class Boundary Preserving Hypersphere Classifier Noel Lopes, Bernardete Ribeiro
11:30 -11:45 An Extended TopoART Network for the Stable On-Line Learning of Regression Functions Marko Tscherepanow
11:45 -12:00 Statistical Nonparametric Bivariate Isotonic Regression by Look-Up-Table-Based Neural Networks Simone Fiori
Tues., Nov. 15 TAA: Spiking Neurons Chair: Nikola Kasabov
Room: Marseilles Hall
16:00 -16:15 Evolving Probabilistic Spiking Neural Networks for Spatio-Temporal Pattern Recognition Nikola Kasabov, Kshitij Dhoble, Nuttapod Nuntalid, Ammar Mohemmed
16:15 -16:30 Event-Driven Simulation of Arbitrary Spiking Neural Networks on SpiNNaker Thomas Sharp, Luis A. Plana, Francesco Galluppi, Steve Furber
16:30 -16:45 Dynamic Response Behaviors of A Generalized Asynchronous Digital Spiking Neuron Model Takashi Matsubara, Hiroyuki Torikai
16:45 -17:00 A New Learning Algorithm for Adaptive Spiking Neural Networks J Wang, A Belatreche, L.P. Maguire,  T.M. McGinnity
17:00 -17:15 Reservoir-based Evolving Spiking Neural Network for Spatio-Temporal Pattern Recognition Stefan Schliebs, Haza Nuzly Abdull Hamed, Nikola Kasabov
17:15 -17:30 Generalized PWC Analog Spiking Neuron Model and Reproduction of Fundamental Neurocomputational Properties Yutaro Yamashita, Hiroyuki Torikai
17:30 -17:45 Nonlinear Effect on Phase Response Curve of Neuron Model Munenori Iida, Toshiaki Omori, Toru Aonishi, Masato Okada
17:45 -18:00 Self-organizing Digital Spike Interval Maps Takashi Ogawa, Toshimichi Saito
18:00-18:15 SPAN: A Neuron for Precise-Time Spike Pattern Association Ammar Mohemmed, Stefan Schliebs, Nikola Kasabov
Tues., Nov. 15 TAB: Combining Multiple Learners Chair: Nistor Grozavu
Room: Sydney Hall
16:00 -16:15 Unsupervised Object Ranking Using Not Even Weak experts Antoine Cornuéjols, Christine Martin
16:15 -16:30 Weighted Topological Clustering for Categorical Data Nicoleta Rogovschi, Mohamed Nadif
16:30 -16:45 An Evolutionary Algorithm Based Optimization of Neural Ensemble Classifiers Chien-Yuan Chiu, Brijesh Verma
16:45 -17:00 Using Bagging and Cross-Validation to Improve Ensembles Based on Penalty Terms Joaquín Torres-Sospedra, Carlos Hernández-Espinosa, Mercedes Fernández-Redondo
17:00 -17:15 Feature Relationships Hypergraph for Multimodal Recognition Luming Zhang, Mingli Song, Wei Bian , Dacheng Tao, Xiao Liu, Jiajun Bu, Chun Chen
17:15 -17:30 Energy-Based Feature Selection and Its Ensemble Version Yun Li, Su-Yan Gao
17:30 -17:45 Improving Boosting Methods by Generating Specific Training and Validation Sets Joaquín Torres-Sospedra, Carlos Hernández-Espinosa, Mercedes Fernández-Redondo
17:45 -18:00 Predicting Concept Changes Using a Committee of Experts Ghazal Jaber, Antoine Cornuéjols , Philippe Tarroux
Tues., Nov. 15 TAC: Brain Signal Processing Chair: Jianting Cao
Room: Leeds Hall
16:00 -16:15 A Novel Oddball Paradigm for Affective BCIs using Emotional Faces as Stimuli Qibin Zhao,Akinari Onishi, Yu Zhang, Jianting Cao,Liqing Zhang, Andrzej Cichocki
16:15 -16:30 Multiway Canonical Correlation Analysis for Frequency Components Recognition in SSVEP-based BCIs Yu Zhang,Guoxu Zhou,Qibin Zhao, Akinari Onishi, Jing Jin, Xingyu Wang, Andrzej Cichocki
16:30 -16:45 An Emotional Face Evoked EEG Signal Recognition Method Based on Optimal EEG Feature and Electrodes Selection Lijuan Duan,Xuebin Wang, Zhen Yang, Haiyan Zhou, Chunpeng Wu, Qi Zhang, Jun Miao
16:45 -17:00 Functional Connectivity Analysis with Voxel-based Morphometry for Diagnosis of Mild Cognitive Impairment JungHoe Kim, Jong-Hwan Lee
17:00 -17:15 An Application of Translation Error to Brain Death Diagnosis Gen Hori, Jianting Cao
17:15 -17:30 Research on Relationship Between Saccadic Eye Movements and EEG Signals in the Case of Free Movements and Cued Movements Arao Funase, Andrzej Cichocki, and Ichi Takumi
17:30 -17:45 Classification of Multi-spike Trains and Its Application in Detecting Task Relevant Neural Cliques Fanxing Hu, Bao-Ming Li, Hui Wei
17:45 -18:00 EEG Classification with BSA Spike Encoding Algorithm and Evolving Probabilistic Spiking Neural Network Nuttapod Nuntalid, Kshitij Dhoble, Nikola Kasabov
Tues., Nov. 15 TAD: Computational Advances in Bioinformatics Chair: Jonathan H. Chan
Room: Vienna Hall
16:00 -16:15 Pathway-Based Microarray Analysis with Negatively Correlated Feature Sets for Disease Classification Pitak Sootanan, Santitham Prom-on, Asawin Meechai, and Jonathan H. Chan
16:15 -16:30 A Feature Selection Approach for Emulating the Structure of Mental Representations Marko Tscherepanow, Marco Kortkamp, Sina Kühnel, Jonathan Helbach, Christoph Schütz, Thomas Schack
16:30 -16:45 A Modified Two-Stage SVM-RFE Model for Cancer Classification Using Microarray Data Phit Ling Tan, Shing Chiang Tan, Chee Peng Lim, Swee Eng Khor
16:45 -17:00 Improved Gene Clustering Based on Particle Swarm Optimization, K-Means, and Cluster Matching Yau-King Lam, P.W.M. Tsang, Chi-Sing Leung
17:00 -17:15 A Memetic Approach to Protein Structure Prediction in Triangular Lattices M.K. Islam, M. Chetty, A. Dayem Ullah, K. Steinhofel
17:15 -17:30 Personalised Modelling on SNPs Data for Crohn's Disease Prediction Yingjie Hu, Nikola Kasabov
17:30 -17:45 Research on Classification Methods of Glycoside Hydrolases Mechanism Fan Yang, Lin Wang
17:45 -18:00 The Relationship between the Newborn Rats’ Hypoxic-ischemic Brain Damage and Heart Beat Interval Information Xiaomin Jiang, Hiroki Tamura, Koichi Tanno, Li Yang, Hiroshi Sameshima, Tsuyomu Ikenoue
Tues., Nov. 15 TAE: Graphical and Mixture Models Chair: Kazushi Ikeda
Room: Lyon Hall
16:00 -16:15 An Infinite Mixture of Inverted Dirichlet Distributions Taoufik Bdiri and Nizar Bouguila
16:15 -16:30 Polynomial Time Algorithm for Learning Globally Optimal Dynamic Bayesian Network Nguyen Xuan Vinh, Madhu Chetty, Ross Coppel, Pramod P. Wangikar
16:30 -16:45 Human Activity Inference Using Hierarchical Bayesian Network in Mobile Contexts Young-Seol Lee, Sung-Bae Cho
16:45 -17:00 Image Classification based on Weighted Topics Yunqiang Liu, Vicent Caselles
17:00 -17:15 Feature Reduction Using a Topic Model for the Prediction of Type III Secreted Effectors Sihui Qi, Yang Yang, Anjun Song
17:15 -17:30 A Variational Statistical Framework for Object Detection Wentao Fan, Nizar Bouguila, Djemel Ziou
17:30 -17:45 SVM and Greedy GMM Applied on Target Identification Dalila Yessad, Abderrahmane Amrouche, Mohamed Debyeche
17:45 -18:00 Spatial Finite Non-Gaussian Mixture for Color Image Segmentation Ali Sefidpour, Nizar Bouguila
Wed., Nov. 16 WMA: Brain-like Systems Chair: Minho Lee
Room: Marseilles Hall
10:30 -10:45 Implementation of Visual Attention System Using Artificial Retina Chip and Bottom-up Saliency Map Model Bumhwi Kim, Hirotsugu Okuno, Tetsuya Yagi, Minho Lee
10:45 -11:00 A Biologically Inspired Model for Occluded Patterns Saifullah Mohammad
11:00 -11:15 Bio-inspired Model of Spatial Cognition Michal Vavrecka, Igor Farkas, Lenka Lhotska
11:15 -11:30 Visual Information of Endpoint Position is Not Required for Prism Adaptation of Shooting Task Takumi Ishikawa, Yutaka Sakaguchi
11:30 -11:45 Stable Fast Rewiring Depends on the Activation of Skeleton Voxels Sanming Song, Hongxun Yao
11:45 -12:00 A Method to Construct Visual Recognition Algorithms on The Basis of Neural Activity Data Hiroki Kurashige, Hideyuki Cateau
Wed., Nov. 16 WMB: Integrating Multiple Nature-inspired Approaches Chair: Xin Yao
Room: Sydney Hall
10:30 -10:45 Fitness Landscape-based Parameter Tuning Method for Evolutionary Algorithms for Computing Unique Input Output Sequences Jinlong Li, Guanzhou Lu, Xin Yao
10:45 -11:00 Introducing the Mallows Model on Estimation of Distribution Algorithms Josu Ceberio, Alexander Mendiburu, Jose A. Lozano
11:00 -11:15 A Hybrid Dynamic Multi-objective Immune Optimization Algorithm Using Prediction Strategy and Improved Differential Evolution Crossover Operator Yajuan Ma, Ruochen Liu, Ronghua Shang
11:15 -11:30 Alleviate the Hypervolume Degeneration Problem of NSGA- II Fei Peng, Ke Tang
11:30 -11:45 Optimizing Interval Multi-objective Problems Using IEAs with Preference Direction Jing Sun, Dunwei Gong, Xiaoyan Sun
11:45 -12:00 Evolution of Neural Controllers for Emergence of Leadership in Robot Colony Seung-Hyun Lee, Si-Hyuk Yi, Sung-Bae Cho
Wed., Nov. 16 WMC: Web and Document Processing Chair: Irwin King
Room: Leeds Hall
10:30 -10:45 Topic Modeling of Chinese Language Using Character-Word Relations Qi Zhao, Zengchang Qin, Tao Wan
10:45 -11:00 Enrichment and Reductionism: Two Approaches for Web Query Classification Ritesh Agrawal, Xiaofeng Yu, Irwin King, Remi Zajac
11:00 -11:15 Resource Allocation and Scheduling of Multiple Composite Web Services in Cloud Computing Using Cooperative Coevolution Lifeng Ai, Maolin Tang, Colin Fidge
11:15 -11:30 PatentRank: An Ontology-based Approach to Patent Search Ming Li, Hai-Tao Zheng, Yong Jiang, Shu-Tao Xia
11:30 -11:45 Learning to Rank Documents Using Similarity Information between Objects Di Zhou, Yuxin Ding, Qingzhen You, Min Xiao
11:45 -12:00 Effect of Dimensionality Reduction on Different Distance Measures in Document Clustering Mari-Sanna Paukkeri, Ilkka Kivimaki, Santosh Tirunagari, Timo Honkela
Wed., Nov. 16 WMD: Advances in Computational Intelligence Methods based Pattern Recognition Chairs: Kaizhu Huang; Jun Sun
Room: Vienna Hall
10:30 -10:45 Graphical Lasso Quadratic Discriminant Function for Character Recognition Bo Xu, Kaizhu Huang, Irwin King, Cheng-Lin Liua, Jun Sun, Naoi Satoshi
10:45 -11:00 Learning Based Visibility Measuring with Images Xu-Cheng Yin, Tian-Tian He, Hong-Wei Hao, Xi Xu, Xiao-Zhong Cao, Qing Li
11:00 -11:15 Enhanced Codebook Model for Real-time Background Subtraction Munir Shah, Jeremiah Deng, Brendon Woodford
11:15 -11:30 Multi-View Pedestrian Recognition Using Shared Dictionary Learning with Group Sparsity Shuai Zheng, Bo Xie, Kaiqi Huang, Dacheng Tao
11:30 -11:45 Denial-of-Service Attack Detection Based on Multivariate Correlation Analysis Zhiyuan Tan, Aruna Jamdagni, Xiangjian He, Priyadarsi Nanda, Ren Ping Liu
11:45 -12:00 A Two Stage Algorithm for K-mode Convolutive Nonnegative Tucker Decomposition Qiang Wu, Liqing Zhang, Andrzej Cichocki
Wed., Nov. 16 WME: Brain Imaging and Brain-computer Interfaces Chair: Liqing Zhang
Room: Lyon Hall
10:30 -10:45 A Probabilistic Model for Discovering High Level Brain Activities from fMRI Jun Li, Dacheng Tao
10:45 -11:00 An Integrated Hierarchical Gaussian Mixture Model to Estimate Vigilance Level Based on EEG Recordings Jing-Nan Gu, Hong-Jun Liu, Hong-Tao Lu, Bao-Liang Lu
11:00 -11:15 Power Laws for Spontaneous Neuronal Activity in Hippocampal CA3 Slice Culture Toshikazu Samura, Yasuomi D. Sato, Yuji Ikegaya,Hatsuo Hayashi
11:15 -11:30 Multifractal Analysis of Intracranial EEG in Epilepticus Rats Tao Zhang, A Kunhan Xu
11:30 -11:45 P300 Response Classification in the Presence of Magnitude and Latency Fluctuations Wee Lih Lee, Yee Hong Leung, Tele Tan
11:45 -12:00 EEG Analysis of the Navigation Strategies in a 3D Tunnel Task Michal Vavre cka, Vaclav Gerla,  Lenka Lhotska
Wed., Nov. 16 (13:30-15:30) Special Forum:  Emerging Technologies and Future Directions in Computational Intelligence  Organizers: James Kwok and Liqing Zhang; Moderator: DeLiang Wang
Speakers: Shun-ichi Amari; Kunihiko Fukushima; Nikola Kasabov; Soo-Young Lee; Derong Liu; Jun Wang; and Xin Yao
Wed., Nov. 16 WP: Poster Session  
15:30-17:30 Learning of Dynamic BNN toward Storing-and-Stabilizing Periodic Patterns Ryo Ito, Yuta Nakayama, Toshimichi Saito
15:30-17:30 Margin Preserving Projection for Image Set Based Face Recognition Ke Fan, Wanquan Liu, Senjian An, Xiaoming Chen
15:30-17:30 A Novel Neural Network for Solving Singular Nonlinear Convex Optimization Problems Lijun Liu, Rendong Ge, Pengyuan Gao
15:30-17:30 Introducing Reordering Algorithms to Classic Well-known Ensembles to Improve Their Performance Joaquín Torres-Sospedra, Carlos Hernández-Espinosa, Mercedes Fernández-Redondo
15:30-17:30 Nonlinear Nearest Subspace Classifier Li Zhang, Wei-Da Zhou, Bing Liu
15:30-17:30 A Novel Framework Based on Trace Norm Minimization for Audio Event Detection Ziqiang Shi, Jiqing Han, Tieran Zheng
15:30-17:30 Making Image to Class Distance Comparable Deyuan Zhang, Bingquan Liu, Chengjie Sun, Xiaolong Wang
15:30-17:30 Co-clustering for Binary Data with Maximum Modularity Lazhar Labiod, Mohamed Nadif
15:30-17:30 Induction of the Common-sense Hierarchies in Lexical Data Julian Szymański, Wlodzislaw Duch
15:30-17:30 A Novel Synthetic Minority Oversampling Technique for Imbalanced Data Set Learning Sukarna Barua, Md. Monirul Islam,  Kazuyuki Murase
15:30-17:30 An Evolutionary Fuzzy Clustering with Minkowski Distances Vivek Srivastava, Bipin K Tripathi, Vinay K Pathak
15:30-17:30 Sparse Coding Image Denoising Based on Saliency Map Weight Haohua Zhao, Liqing Zhang
15:30-17:30 Fast Growing Self Organizing Map for Text Clustering Sumith Matharage, Damminda Alahakoon, Jayantha Rajapakse, Pin Huang
15:30-17:30 Introducing a Novel Data Management Approach for Distributed Large Scale Data Processing In Future Computer Clouds Amir H. Basirat, Asad I. Khan
15:30-17:30 An Approach to Distance Estimation with Stereo Vision Using Address-Event-Representation D. M. M. Jesus, J. F. Angel, P. V. Rafael, L. T. M. Ramon, C. E. Elena, L. B. Alejandro, J. M. Gabriel, M. E. Arturo
15:30-17:30 Estimation System for Human-Interest Degree while Watching TV Commercials Using EEG Yuna Negishi, Zhang Dou, Yasue Mitsukura
15:30-17:30 Modulations of Electric Organ Discharge and Representation of The Modulations on Electroreceptors Kazuhisa Fujita
15:30-17:30 Spiking Neural PID Controllers Andrew Webb, Sergio Davies, David Lester
15:30-17:30 AER Spiking Neuron Computation on GPUs: the Frame-to-AER generation L.T. M. Ramon, D.R. Fernando, D. M. M. Jesus, J. M. Gabriel, L. B. Alejandro
15:30-17:30 Enhanced Discrimination of Face Orientation Based on Gabor Filters Hyun Ah Song, Sung-do Choi, Soo-Young Lee
15:30-17:30 Conflict Resolution Based Global Search Operators for Long Protein Structures Prediction Md Kamrul Islam, Madhu Chetty, and Manzur Murshed
15:30-17:30 Comparison Between the Applications of Fragment-based and Vertex-based GPU Approaches in K-Means Clustering of Time Series Gene Expression Data Yau-King Lam, Wuchao Situ, P.W.M. Tsang, Chi-Sing Leung, Yi Xiao
15:30-17:30 EEG-based Emotion Recognition Using Frequency Domain Features and Support Vector Machines Xiao-Wei Wang, Dan Nie, Bao-Liang Lu
15:30-17:30 Research of EEG from Patients with Temporal Lobe Epilepsy on Causal Analysis of Directional Transfer Functions Zhi-Jun Qiu, Hong-Yan Zhang, Xin Tian
15:30-17:30 Adaptive Classification for Brain-Machine Interface with Reinforcement Learning Shuichi Matsuzaki, Yusuke Shiina, Yasuhiro Wada
15:30-17:30 Person Identification using Electroencephalographic Signals Evoked by Visual Stimuli Jia-Ping Lin, Yong-Sheng Chen, Li-Fen Chen
15:30-17:30 Medial Axis for 3D Shape Representation Wei Qiu and Ko Sakai
15:30-17:30 Macro Features based Text Categorization Dandan Wang, Qingcai Chen, Xiaolong Wang, Buzhou Tang
15:30-17:30 Univariate Marginal Distribution Algorithm in Combination with Extremal Optimization (EO,GEO) Mitra Hashemi, Mohammad Reza Meybodi
15:30-17:30 Promoting Diversity in Particle Swarm Optimization to Solve Multimodal Problems Shi Cheng, Yuhui Shi, Quande Qin
15:30-17:30 Analysis of Feature Weighting Methods Based on Feature Ranking Methods for Classification Norbert Jankowski, Krzysztof Usowicz
15:30-17:30 Simultaneous Learning of Instantaneous and Time-Delayed Genetic Interactions Using Novel Information Theoretic Scoring Technique Nizamul Morshed, Madhu Chetty, Nguyen Xuan Vinh
15:30-17:30 Dynamic Complex-valued Associative Memory with Strong Bias Terms Yozo Suzuki, Michimasa Kitahara and Masaki Kobayashi
15:30-17:30 Describing Human Identity Using Attributes Zhuoli Zhou, Jiajun Bu, Dacheng Tao, Luming Zhang, Mingli Song, Chun Chen
15:30-17:30 Selective Track Fusion Li Xu, Peijun Ma, Xiaohong Su
15:30-17:30 Fast and Incremental Neural Associative Memory Based Approach for Adaptive Open-loop Structural Control in High-rise Buildings Aram Kawewong, Yuji Koike, Osamu Hasegawa, Fumio Sato
15:30-17:30 Emergence of Purposive and Grounded Communication through Reinforcement Learning Katsunari Shibata, Kazuki Sasahara
15:30-17:30 Support Vector Machines with Weighted Regularization Tatsuya Yokota, Yukihiko Yamashita
15:30-17:30 A Novel Parameter Refinement Approach to One Class Support Vector Machine Trung Le, Dat Tran, Wanli Ma, Dharmendra Sharma
15:30-17:30 Testing Predictive Properties of Efficient Coding Models with Synthetic Signals Modulated in Frequency Fausto Lucena, Mauricio Kugler, Allan Kardec Barros, Noboru Ohnishi
15:30-17:30 Utilization of A Virtual Patient Model to Enable Tailored Therapy for Depressed Patients Fiemke Both, Mark Hoogendoorn
15:30-17:30 Adaptive Detection of Hotspots in Thoracic Spine from Bone Scintigraphy Qingqing Chang, Qiang Wang, Yu Qiao, Yuyuan Zhu, Gang Huang, Jie Yang
15:30-17:30 ICA-based Automatic Classification of PET Images From ADNI database Wenlu Yang, Fangyu He, Xinyun Chen, Xudong Huang
15:30-17:30 Visual Analytics of Clinical and Genetic Datasets of Acute Lymphoblastic Leukaemia Nguyen Quang Vinh,Gleeson Andrew, Ho Nicholas, Mao Lin Huang,Simoff Simeon, Catchpoole Daniel
15:30-17:30 Discrimination of Protein Thermostability Based on a New Integrated Neural Network Jingru Xu,Yuehui Chen
15:30-17:30 Complex Detection Based on Integrated Properties Yang Yu, Lei Lin,Chengjie Sun, Xiaolong Wang, Xuan Wang
15:30-17:30 ECG Classification Using ICA Features and Support Vector Machines Yang Wu, Liqing Zhang
15:30-17:30 Emotiono: an Ontology with Rule-Based Reasoning for Emotion Recognition Xiaowei Zhang, Bin Hu, Philip Moore, Jing Chen, Lin Zhou
15:30-17:30 An Adaptive Approach to Chinese Semantic Advertising Jin-Yuan Chen, Hai-Tao Zheng, Yong Jiang, Shu-Tao Xia
15:30-17:30 Scalable Data Clustering: A Sammon’s Projection Based Technique for Merging GSOMs Hiran Ganegedara, Damminda Alahakoon
15:30-17:30 The Rough Set-based Algorithm for Two Steps Shu-Hsien Liao, Yin-Ju Chen, Shiu-Hwei Ho
15:30-17:30 Multi-label Weighted k-Nearest Neighbor Classifier with Adaptive Weight Estimation Jianhua Xu
15:30-17:30 Parallel Rough Set: Dimensionality Reduction and Feature Discovery of Multi-Dimensional Data in Visualization Tze-Haw Huang, Mao Lin Huang, Jesse S. Jin
15:30-17:30 Feature Extraction via Balanced Average Neighborhood Margin Maximization Xiaoming Chen, Wanquan Liu, Jianhuang Lai, Ke Fan
15:30-17:30 Document Classification on Relevance: A Study on Eye Gaze Patterns for Reading Daniel Fahey, Tom Gedeon, Dingyun Zhu
15:30-17:30 A Lightweight Ontology LearningMethod for Chinese Government Documents Xing Zhao, Hai-Tao Zheng, Yong Jiang, Shu-Tao Xia
15:30-17:30 Relative Association Rules Based on Rough Set Theory Shu-Hsien Liao, Yin-Ju Chen, Shiu-Hwei Ho
15:30-17:30    
15:30-17:30 Use of A Sparse Structure to Improve Learning Performance of Recurrent Neural Networks Hiromitsu Awano, Shun Nishide, Hiroaki Arie, Jun Tani, Toru Takahashi, Hiroshi G. Okuno, Tetsuya Ogata
15:30-17:30 Research on A RBF Neural Network in Stereo Matching Sheng Xu, Ning Ye, Fa Zhu, Shanshan Xu, Liuliu Zhou
15:30-17:30 Stability Criterion of Discrete-time Recurrent Neural Networks with Periodic Delays Xing Yin, Weigen Wu, Qianrong Tan
15:30-17:30 Improved Global Robust Stability Criteria for Delayed BAM Neural Networks Xiaolin Li, Ming Liu
15:30-17:30 High Order Hopfield Network with Self-feedback to Solve Crossbar Switch Problem Yuxin Ding, Li Dong, Bin Zhao, Zhanjun Lu
15:30-17:30 Analyzing The Dynamics of Emotional Scene Sequence Using Recurrent Neuro-Fuzzy Network Qing Zhang, Minho Lee
15:30-17:30 Geometry vs. Appearance for Discriminating between Posed and Spontaneous Emotions Ligang Zhang, Dian Tjondronegoro, Vinod Chandran
15:30-17:30 Towards Learning Inverse Kinematics with A Neural Network Based Tracking Controller Tim Waegeman, Benjamin Schrauwen
15:30-17:30 Color Image Segmentation Based on Blocks Clustering and Region Growing Haifeng Sima, Lixiong Liu, Ping Guo
15:30-17:30 Speed Up Spatial Pyramid Matching Using Sparse Coding with Affinity Propagation Algorithm Rukun Hu, Ping Guo
15:30-17:30 Analog-Digital Circuit for Motion Detection Based on Vertebrate Retina and Its Application to Mobile Robot Kimihiro Nishio, Taiki Yasuda
15:30-17:30 A Motion Detection Model Inspired by Hippocampal Function and Its FPGA Implementation Haichao Liang, Takashi Morie
15:30-17:30 Intelligent Video Surveillance System Using Dynamic Saliency Map and Boosted Gaussian Mixture Model Wono Lee, Giyoung Lee, Sang-Woo Ban, Ilkyun Jung, Minho Lee
15:30-17:30 Recovery of Sparse Signal from An Analog Network Model Chi Sing Leung, John Sum, Ping-Man Lam, A. G. Constantinides
15:30-17:30 A VLSI Spiking Neural Network with Symmetric STDP and Associative Memory Operation Frank L. Maldonado Huayaney, Hideki Tanaka, Takayuki Matsuo, Takashi Morie, Kazuyuki Aihara
15:30-17:30 Three Dimensional Surface Temperature Measurement System Tao Li, Kikuhito Kawasue, Satoshi Nagatomo
15:30-17:30 Weber’s Law Based Center-Surround Hypothesis for Bottom-Up Saliency Detection Lili Lin, Wenhui Zhou, Hua Zhang
15:30-17:30 Multi-scale Image Analysis Based on Non-Classical Receptive Field Mechanism Hui Wei, Qingsong Zuo, Bo Lang
15:30-17:30 A Hybrid FMM-CART Model for Fault Detection and Diagnosis of Induction Motors Manjeevan Seera, Chee Peng Lim, Dahaman Ishak
15:30-17:30 Super Resolution of Text Image by Pruning Outlier Ziye Yan, Yao Lu, JianWu Li
15:30-17:30 Opponent and Feedback: Visual Attention Captured Senlin Wang, Mingli Song, Dacheng Tao, Luming Zhang, Jiajun Bu, Chun Chen
15:30-17:30 Depth from Defocus via Discriminative Metric Learning Qiufeng Wu, Kuanquan Wang, Wangmeng Zuo, Yanjun Chen
15:30-17:30 Modeling Manifold Ways of Scene Perception Mengyuan Zhu, Bolei Zhou
15:30-17:30 Dynamic Template Based Online Event Detection Dandan Wang, Qingcai Chen, Xiaolong Wang, Jiacai Weng
15:30-17:30 Removing Unrelated Features Based on Linear Dynamical System for Motor-Imagery-Based Brain-Computer Interface Jie Wu, Li-Chen Shi, Bao-Liang Lu
15:30-17:30 Efficient Semantic Kernel-based Text Classification Qing Zhang, Jianwu Li, Zhiping Zhang
Using Matching Pursuit KFDA
15:30-17:30 Facial Image Analysis Using Subspace Segregation Based on Class Information Minkook Cho, Hyeyoung Park
15:30-17:30 A Recurrent Multimodal Network for Binding Written Words and Sensory-Based Semantics into Concepts Andrew P. Papli nski, Lennart Gustafsson, William M. Mount
15:30-17:30 Recognition of Human’s Implicit Intention Based on an Young-Min Jang, Sangil Lee, Rammohan Mallipeddi, Ho-Wan Kwak, Minho Lee
Eyeball Movement Pattern Analysis
15:30-17:30 Stress Classification for Gender Bias in Reading Nandita Sharma, Tom Gedeon
15:30-17:30 Vigilance Estimation Based on Statistic Learning with One ICA Component of EEG Signal Hongbin Yu, Hongtao Lu
15:30-17:30 Multimodal Identity Verification Based on Learning Face and Gait Cues S.M.Emdad Hossain, Girija Chetty


         
Copyright© 2010-2011 International Conference on Neural Information Processing. All rights reserved.